पुनर्निमाणका लागि गुहार माग्दैछ, पृथ्वीनारायण शाहको नुवाकोटको साततले दरबार

 अनलाइनखबर पाटी     १२ आश्विन २०७५, शुक्रबार

देशको मुख्य ऐतिहासिक सम्पदाहरुको सूचीमा पर्छ, नुवाकोटको साततले दरबार क्षेत्र। विदुर नगरपालिका-२ मा पर्ने, भूकम्पले भत्काएको यही सम्पदाको पुनःनिर्माणमा सरकारको चासो नपुग्दा यसको अस्तित्व नै मेटिने आशंका उब्जिएको छ

भूकम्पले भत्काएको ४१ महिनासम्म पनि सम्पदा पुनःनिर्माणमा सरकारको ध्यान नपुग्दा अलिअलि जोगिएका सम्पदा पनि नष्ट हुन थालेका छन्। भूकम्पले नुवाकोट दरबार क्षेत्रको मुख्य आकर्षण मानिएको साततले दरवारलाई चिराचिरा बनाएर चर्काएको छ। दरवारको आडैमा रहेका रंगमहल, गारद घर, भैरवी मन्दिर, तुलजा भवानीको मन्दिर, नारायण मन्दिर लगायतको सम्पदा भूकम्पले भत्काएको थियो।

भूकम्पले खासै क्षति नभएका संरचना पनि भूकम्पपछिको चार बर्खाभित्र स्याहार्न नसक्दा भत्किँदै गएको विदुर नपा-२ का वडाध्यक्ष वीरेन्द्रकुमार शाहीले बताए।

स्मरणीय छ, पृथ्वीनारायण शाहले नुवाकोट विजय प्राप्त गरेलगत्तै गोर्खाको राजधानी यहीँ सारेका थिए। र, सात तले दरवार निर्माण गरेका थिए। तर, कुनै बेला नेपालको शक्तिको केन्द्र रहेको यो दरवार भत्कने तरखरमा छ। र, पुनर्निर्माणका लागि गुहार मागिरहेको छ।

सरकारको बेवास्ता
भूकम्पपछि तत्काल नेपाल सरकारले चासो दिँदै भएका सम्पदा जोगाउन ध्यान दिएको भए अहिलेको जति क्षति हुने थिएन’ वडाध्यक्ष शाहीले भने, ‘भूकम्पले जीर्ण बनेको सम्पदालाई जोगाउन चासो नदिँदा वर्षातका पानीले भत्कायो।’

भूकम्पले माथिल्लो एक तला मात्र भत्किएको तुलजा भवानीको मन्दिर रहेको दरबार वर्षातको पानीबाट जोगाउन नसक्दा भत्किएको छ। गत वर्ष साउनमा मन्दिरको उत्तरपट्टि पाखोको जगैसम्म भत्कियो।

‘तत्काल पुनःनिर्माण गर्न नसकेको भए पनि भूकम्पले भत्काएपछि मन्दिरभित्र वर्षात्को पानी मात्र रोक्न सकेको भए भत्किने थिएन’ नुवाकोट सम्पदा मञ्चका अध्यक्ष पुष्कर शर्मा रिमालले भने।

नुवाकोट दरवार क्षेत्रको ऐतिहासिक सम्पदाहरु भूकम्पले कम, सरकारको बेवास्ताका कारण बढी भत्किएको स्थानीय बासिन्दाको आरोप छ। भूकम्पले थोरै भत्काएका सम्पदाहरुलाई जोगाउन बेलैमा ध्यान नपुग्दा बर्खाको पानीले भत्काउँदै माटोमै मिलाउन थालेको रिमाल बताउँछन्।

भूकम्प गएको चार वर्ष पुग्न लाग्दा पनि नुवाकोटको पुरातात्विक महत्वको सम्पदा कहिले बन्छ भनेर कसैलाई थाहा छैन। ‘चीनले बनाइदिन्छ भन्ने सुनेका छौँ, पुरातत्व विभागका अधिकारीहरु आउँदा पनि चीनले बनाइदिन्छ भन्छन्’ वडाध्यक्ष शाहीले भने, ‘तर, कहिले बनाउन थाल्ने हो भने सोध्दा उनीहरु आफूलाई पनि थाहा नभएको बताउँछन्।’

काष्ठकलामा अनुपम नमूना मानिएको दरबार र मन्दिरमा कुँदिएका कलात्मक टुँडालहरु कुहिसकेका छन्। सयौ वर्ष अघि कुँदिएका यी काष्ठकलालाई जोगाएर भावी पुस्तालाई हस्तान्तरण गर्न नसके आउँदो पुस्ताले पक्कै धिक्कार्ने छ भन्छन्, स्थानीय ईन्द्रबहादुर पण्डित।

भूकम्पले जीर्ण बनाएको साततले दरबार टेकोले धानेर अड्याइएको छ। लगातारको झरीका कारण दरबारको छानाका झिँगटी मात्र नभई माथिल्लो तलाका ईंटाहरुसमेत खस्न थालेका छन्। चीन सरकारले बनाइदिने भने पनि कहिलेदेखि यसको काम शुरु हुने हो भन्ने थाहा नभएको पुरातत्व विभागको स्मारक संरक्षण तथा दरबार हेरचाह कार्यालयका प्रमुख अर्जुन फुयाँल बताउँछन्।

चीनको चासो
‘चीनले दशैँपछि पुनःनिर्माण थाल्ने भनेको जानकारी आएको छ तर, दशैंपछि साँच्चै शुरुआत होला भन्ने यकिन जानकारी मलाई पनि छैन’ फुयाँलले भने, ‘यहाँको अवस्थाको बारेमा पटक पटक विभागमा जानकारी गराएको छु। मेरो काम नै जानकारी गराउने र यहाँको भत्किँदै गएको सम्पदाहरु टुलुटुलु हेरेर बस्ने मात्र भएको छ।’

चीनका प्रविधिज्ञहरुले गत वर्ष नुवाकोट दरबार क्षेत्रमा आएर एक सातासम्म सर्वे गरेका थिए। त्यो सर्वेपछि तत्काल दरबारको पुनःनिर्माण हुने आशा पलाएको थियो। भूकम्प गएको केही महिनापछि नै नुवाकोट दरबार क्षेत्रको पुनःनिर्माणमा चीनले सघाउने सार्वजनिक भएको थियो।

यो समाचार पढेर दङ्ग भएका स्थानीय बासिन्दा अहिले निराश बनेका छन्। ‘चाँडै दरबार क्षेत्र भूकम्प प्रतिरोधी संरचनाको रुपमा निर्माण हुने भो भनेर खुशी भएका थियौंँ’ वडाध्यक्ष शाही भन्छन्, ‘तर, अहिलेसम्म पुनःनिर्माणको चालचुल केही छैन।’

विदुर नगरपालिकाका उपप्रमुख गीता दाहालले सांस्कृतिक सम्पदाहरुको पुनःनिर्माण तथा संरक्षणका लागि जुनसुकै संस्था जिल्लामा भित्रिए पनि नगरपालिकासँग समन्वय हुन नसकेको दुखेसो पोखिन। पुरातत्व विभाग र चीन सरकारले साततले दरबार तथा भैरवी मन्दिरको अवलोकन गरी पुनःनिर्माण गर्ने चासो देखाएको जानकारी आफूलाई भए पनि संस्थागत रुपमा कुनै जानकारी नभएको र दरबार क्षेत्रका पुनःनिर्माणको कुनै काम शुरु नभएको दाहालले बताइन्।

पृथ्वीनारायण शाहको पालामा निर्मित पुरातात्विक सम्पदा साततले दरबारलाई छिटो भन्दा छिटो पुरातत्व विभागसँग समन्वय गरी पुरानै शैलीमा पुनःनिर्माण गरिदिन स्थानीयवासीले आग्रह गरेका छन्। साततले दरबारभन्दा कैयौँ वर्ष पुराना तुलजा मन्दिर लगायतका सम्पदाको पनि तत्काल पुनःनिर्माण हुनुपर्ने उनीहरुको माग छ।

सम्पदा गाउँ
नुवाकोट दरबार क्षेत्र वरपरको वस्तीलाई पुरातात्विक शैलीमा पुनःनिर्माण गर्ने अभियान नै चलाइएको छ। निजी आवाससमेत पुरातात्विक शैलीमा पुनःनिर्माण भइरहेका बेला आफ्नो ठाउँका सम्पदाहरु भने असरल्ल परेको स्थानीयवासी आनन्द श्रेष्ठले बताए।

दरबार क्षेत्र वरपरका पाँच दर्जन घरहरु पुरातात्विक शैलीमा निर्माण भइरहेको सम्पदा गाउँका सदस्य ध्रुव थापाले बताए। ‘स्थानीयवासीले थप रकम लगानी गरेर सम्पदा क्षेत्रको स्वरुप झल्कने गरी घरहरु बनाइरहेका छन्’ थापाले भने, ‘सरकारको बेवास्ताका कारण सम्पदा नै सकिने खतरा बढेको छ।’

दरबार क्षेत्रका घरहरु सम्पदा शैलीमा पुनःनिर्माण गर्दा सरकारले दिने रु तीन लाख अनुदानमा थप रु ५० हजार सहयोग उपलब्ध गराइनेछ। यस्ता घर निर्माण गरेका विदुर नगरपालिकाले पनि थप रु ४० हजार अनुदान दिने भएको छ।

भैरवी मन्दिर अधुरै
नुवाकोट दरबार क्षेत्र चीनले पुनःनिर्माण गरिदिने भने पनि भैरवी मन्दिर भने पुरातत्व विभागले नै पुनःनिर्माण गरिरहेको छ। जिल्लाको प्रमुख मन्दिर तथा प्रमुख मेला लाग्ने थलो भैरवी मन्दिरको पुनःनिर्माण पनि गत असारमै सकिने गरी ठेकेदारसँग सम्झौता भएको हो तर, पुनःनिर्माण अझै सकिएको छैन।

भूकम्पले भत्काएको मन्दिरको पुनःनिर्माण रु ४ करोड ६० लाख लागतमा हुँदैछ। पुरातत्व विभागका सब–इन्जिनीयर गोविन्द अधिकारीले भूकम्पलगतै झेल्नुपरेको नाकाबन्दी, आकार मिलेका काठ तथा प्राचीन शैलीका ईंटा उपलब्ध गराउन असहजता र ठेकेदारको ढिलासुस्तीका कारण पनि दरबार र दरबार आसपासका मन्दिर निर्माणले गति लिन नसकेको बताए।

अहिले पुरातत्व विभागले नुवाकोट क्षेत्रको इन्द्रायणी मन्दिर, बूढी देवता, सरस्वती मन्दिर, गणेशस्थानलगायत साना मन्दिरहरु पुनःनिर्माण गरिरहेको छ।

नुवाकोट आउने अधिकांश आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकहरु एक पटक साततले दरबार क्षेत्रमा पुग्ने गरेको थिए। भूकम्पले दरबार क्षेत्र तहसनहस बनाएपछि पर्यटकको आगमन घटेको छ।

साततले दरबारलाई संग्रहालयमा रुपान्तरण गरी पर्यटकका लागि खुला गरिएपछि दरबारको सातौँ तलाबाट नुवाकोट र रसुवाका हिमाल, डाँडाकाँडा र फाँटहरु अवलोकन गर्न सकिन्थ्यो। तर, अहिले प्रवेश रोकिएको छ।

दरबार अवलोकनका लागि अहिले खासै पर्यटक नआउने साततले दरबार संग्रहालयकी कर्मचारी रोजिना श्रेष्ठले बताइन्।

भूकम्पअघि दरबार अवलोकन गर्न मात्रै वर्षमा २० हजार भन्दा आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक आउने गर्थे। त्यसमा कतिपय रसुवाको लाङटाङ क्षेत्रमा घुमेर आउने विदेश पर्यटक हुन्थे।

तपाईको प्रतिक्रिया

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

भर्खरै
पत्रपत्रिकाबाट